Vysmátá léčba: Konopí pomáhá, ale zázračné není

Zdraví 12. ledna 2013

Spousta lidí považuje tuhle kontroverzní rostlinu za všelék. Pojďme ji zbavit předsudků, ale i svatozáře.

Kvůli tomu, aby mohli výtažky z konopí setého legálně užívat lidé, kteří ho ze zdravotních důvodů potřebují, se podepisovaly petice, a teď to vypadá, že zákon, který jeho léčebné použití legalizuje, by mohl letos konečně začít platit.

Mezitím chronicky nemocní tuhle teplomilnou rostlinu pěstují potajmu na zahrádkách a mladí si z ní pro potěchu balí cigarety a pečou konopné koláčky, čímž činí těžkou hlavu bojovníkům proti drogovým závislostem.

Andělské, nebo ďábelské

Démonizace se konopí dočkalo až v posledních sto letech, před tím ho lidé po tisíciletí pěstovali jako užitečnou zemědělskou plodinu, která sloužila k výrobě textilií, pevných lan a papíru. Pak konopí nahradila bavlna a dřevo, takže v průmyslu upadlo v zapomnění. Na jeho léčivé účinky se ale nezapomnělo.

„Konopí je lék, neexistuje na něj fyzická závislost a ta psychická je slabá. Nejsem pro plošnou legalizaci konopí, ale kdyby bylo zcela legální, zato alkohol a cigarety naopak nelegální, byl by svět mnohem zdravější,“ zdůrazňuje Lumír Hanuš, český vědec, který účinky konopí zkoumá od 70. let minulého století, v současné době na univerzitě v izraelském Jeruzalémě.

Nedávno přijel domů do Česka, aby za svou práci převzal Cenu adiktologie (obor, zabývající se léčbou závislostí). „Konopí ovšem není všelék, jak si někteří myslí. Nevyléčí vždy, nevyléčí každého, nevyléčí každou nemoc a ani každé stadium nemoci,“ vysvětluje docent Hanuš.

V současnosti se ve světě konopí užívá oficiálně pouze k paliativní léčbě. Ta odstraňuje příznaky nemoci, ne však nemoc samotnou. Za příklad dává docent Hanuš své dvě kolegyně z jeho výzkumného pracoviště, které onemocněly rakovinou.

Okamžitě začaly používat konopí, ale ani jedné nedělalo dobře a musely ho úplně vynechat. Výsledky dosavadních vědeckých výzkumů však hovoří příznivě.

V izraelské studii už sledují 9500 pacientů a jen 10 % z nich s léčbou konopím končí, protože jim nepomáhá nebo nedělá dobře. A 90% úspěšnost je vynikající výsledek!

konopí 2

V Indii má využití konopí jako tkaniny dlouhou tradici.

zdroj: www.thinkstock.cz
konopí 1

90% spokojenost s konopnou léčbou je dobrá zpráva.

zdroj: www.thinkstock.cz

Kde všude pomáhá

V zemích, kde je povoleno, se konopí používá při léčbě artrózy a revmatismu, pro mírnění následků chemoterapie při rakovině nebo proti bolestem v konečných stadiích této nemoci. S úspěchem ho využívají nemocní s AIDS, s Parkinsonovou chorobou, s roztroušenou sklerózou a Crohnovou nemocí (zánětlivé postižení střeva).

Pomáhá i epileptikům a působí dobře při léčbě anorexie a kožních chorob, jako je lupénka či atopický ekzém.

Není třeba kouřit

Mnohem zdravější než kouření konopí je inhalace za pomoci tzv. vaporizace. To je moment, kdy se aktivní a aromatické látky obsažené v rostlinách začínají přeměňovat z pevného do plynného skupenství. Konopí se zahřeje mírně nad bod vaporování, a tím se z něj začnou uvolňovat aktivní látky, které pacient vdechuje.

Další možností je těsto s konopnými výtažky. Například v Izraeli se dají koupit konopné sušenky, jejichž účinek by měl být silnější a delší než u jiných produktů z konopí. Je možné tady dostat i konopný olej s vysokou koncentrací účinných látek, který se nakape pod jazyk a přes sliznici putuje do organismu.

A kde vzali konopí opět na milost? Legálně je používají nemocní ve Velké Británii, v Izraeli, ve Švýcarsku, Španělsku, Francii, Itálii, v některých státech USA a v Kanadě.

Vlasta 2/2013 čtverec

Jak funguje konopí v našem těle? Jaké jsou léčivé přípravky s jeho obsahem? Co si o „léčbě trávou“ myslí lékaři? Přečtěte si v nové Vlastě 2/2013. Právě na stáncích!