To nevadí, že je po svátcích. O víkendu se taky můžete bavit!

Zábava 4. ledna 2013

Jestli nechcete, loučit se s Vánocemi nemusíte. Sváteční atmosféra ještě tak docela nevyprchala a z mnoha zámků a výstavních síní jen tak nevyprchá. Máte-li vůně cukroví a padajícího jehličí naopak plné zuby, vzhůru do nového roku a nových dobrodružství!

Praha běží Tříkrálový závod

Máte-li doma cokoli, na co byste mohli posadit dítko, kamaráda anebo třeba čiperku babičku a vyrazit s nimi do terénu užít si trochu legrace, pak je Tříkrálový závod přesně to, co hledáte. Kočárek, trakař anebo třeba staré sáňky, prostě co se dá tlačit nebo táhnout, se hodí - za veselý dopravní prostředek poslouží jakákoli podivnost. Vlastně čím bizarnější, tím líp! Fantazii se meze nekladou, klidně můžete i něco stlouct anebo slepit. Silvestrovské veselí je sice pasé, ale kdo říká, že s ním končí veškerá švanda?

KDY A KDE: v sobotu, Praha, https://www.praha-dubec.cz/

praha

V Praze se můžete zúčastnit Tříkrálového závodu s vozítky, čím legračnější povoz pro dítě nebo třeba babičku budete mít, tím lepší.

foto:

Jilemnice vánočně i ďábelsky

Jilemnice ve mně vyvolává spoustu nostalgie a vzpomínky na dětství. A zdejší Krkonošské muzeum zvlášť. Můj děda mě sem vodíval často. Úplně slyším jeho hlas, jak mi vypráví tragický příběh lyžařů Hanče a Vrbaty.

Teď je tady rozsáhlá výstava Vánoce chudých, která zachycuje svátky tak, jak se kdysi slavily v lidovém, měšťanském, zámeckém i církevním prostředí našich nejvyšších hor. Chybět nemůžou především slavné krkonošské betlémy s ukázkou postupu řezby figurek. Ten nejúžasnější je bezpochyby zcela ojedinělý ozvučený mechanický betlém Jáchyma Metelky.

Věřte, že stojí za vidění i kdykoli během roku a pranic nevadí, že Vánoce už jsou pryč. Navíc vás tu až do 2. února čeká speciální bonus - Codex gigas neboli Ďáblova bible, která váží úctyhodných 76 kilogramů!

KDY A KDE: v sobotu i v neděli, zámek Jilemnice, https://www.kmjilemnice.cz/

jilemnice

V Jilemnici se můžete ještě zpětně potěšit vánoční výstavou a slavným betlémem, ale taky okouknout Ďáblovu bibli.

foto:

Vsetín předvádí babičkovské kuchyně

Ty z let šedesátých si ještě možná matně vybavíte, já tedy alespoň ano, jako malá jsem se mezi hrnci něco nařádila. Ovšem jak vypadala taková kuchyně za první světové války, už si dnes nejspíš nevzpomene nikdo.

Kde a na čem vařívaly naše babičky a jejich maminky a všechny ostatní ženy v první polovině dvacátého století, ukazuje výstava nazvaná Prababička v kuchyni na zámku ve Vsetíně. Kuchyně byla a vždy bude centrem dění rodinného života. Na kuchyňském interiéru se dokonale odrážely sociální rozdíly společnosti.

Žádná jiná místnost v průběhu staletí nezažila tolik změn, jako právě kuchyně. Na jejím zařízení je patrný technický pokrok i měnící se hygienické návyky. Takový pohled do minulosti nikdy nezaškodí. Až vás bude doma štvát otlučená indukční deska anebo nakřáplé ucho varné konvice, vzpomeňte si, jak to vypadalo tenkrát, a ještě s vděkem vezmete svou současnou kuchyni na milost.

KDY A KDE: v sobotu i v neděli, Vsetín, https://www.muzeumvalassko.cz/

kuchyň

Z jaké doby je tohle kuchyňské zařízení? Můžete si porovnat názory ve Vsetíně na výstavě o vaření babiček a prababiček.

foto:

Na Chvalském zámku zavírají Vánoce

Bylo to krásné, ale nic naplat, je konec. Ovšem ještě než se čas vánoční uzavře úplně, na scénu vstupují Tři králové. Jinde je to velká a povětšinou náboženská sláva, u nás mnohem častěji tak trošku recese a zábava pro děti.

Právě ty asi nejvíc ocení příjezd Tří králů do Chvalské tvrze. A nejvíc určitě proto, že tahle trojka se přikolébá na opravdických velbloudech. Mně osobně tihle přežvýkaví plstnatí hrbáči s dlouhými pysky nikdy zvlášť k srdci nepřirostli, ale děti z nich jsou všechny na větvi.

KDY A KDE: v neděli, od 14 hodin, Chvalský zámek, https://www.chvalskyzamek.cz/

tři králové

My tři králové jdeme k vám... Ano, ano, nezapomeňte si je připomenout, třeba na Chvalském zámku. Nebo u vás doma.

foto: