Tento tradiční sýr se v sýrárnách v Tennengau vyrábí už po generace. Základ jeho dobré chuti tvoří rozmanitost zdejších rostlin a bylin, které v letních měsících spásají krávy, kozy nebo ovce. V zimě pak sedláci krmí zvířata výhradně senem z místních luk. Sýr z Tennengau tím získává nezaměnitelnou lehce kořeněnou chuť.
Při návštěvě tohoto regionu si proto určitě naplánujte prohlídku některé ze sýráren nebo útulných chalup na horských pastvinách. A jestli máte rádi kolo, vydejte se na Ochutnávkovou trasu. Měří 35 kilometrů a vede přes Tennengau do Kuchl. Samozřejmě i při pěším výletu okusíte úžasné sýry a užijete si svět hor a čistou přírodu.
Na většině horských chalup chovají nejrůznější zvířata. Psi, kočky, ale také kuřata, prasata, koně, kozy, krávy nebo ovce jsou tu členy rodiny, sedláci se o ně náležitě starají a dětem je moc rádi ukážou. Vaše ratolesti si je tak mohou důkladně prohlédnout a pohladit. Lepší než v zoo!
Podívejte se, jak se už 120 let vyrábí tradiční pastevecký sýr Tennengauer Almkäse. Samozřejmě v biokvalitě!
Ráj orchidejí
Postalm je druhou největší náhorní plošinou Evropy a vůbec největší rakouskou náhorní oblastí s chovem domácích zvířat a výrobou vlastních produktů. Dostanete se sem panoramatickou vysokohorskou silnicí. Budete žasnout nad divokými horskými rostlinami, nejvíc asi nad orchidejemi.
Přímo v této oblasti se nachází farma s názvem Schnitzhofhütte, která nabízí různé druhy sýrů a domácí pálenku z hořce.
Mezi významné přírodní památky patří stezka vedoucí mezi korunami stromů v lammertalském pralese. Rostou zde nejvyšší stromy v Rakousku! Tito obři se tyčí až do výšky téměř padesát metrů a je potřeba nejméně pět dospělých osob, aby bylo možné obejmout jeden kmen. Některé z nich jsou až 312 let staré!
Cyklisté se mohou vydat na Ochutnávkovou trasu, která je 35 km dlouhá a vede přes Tennengau do Kuchl. Po generace se v sýrárnách na pastvinách v Tennengau vyrábí podle starých tradic lahodný sýr.
Bílé zlato
Určitě se vyplatí zavítat i do nejstarších dolů na světě v Halleinu. Založili je Keltové, když začali vyřezávat sůl z hory. Skupina osadníků Illyrian zde postavila vesnici a dřevěné opevnění. I ty si můžete prohlédnout. Když budete mít štěstí, uvidíte v dolu archeology při práci. Tady pořád probíhá nějaký výzkum.
Nejprve si ale navléknete bílé montérky, abyste se neumazali, a nasednete do vláčku, který vás odveze přímo do nitra hory Dürrnberg. Tady na vás čeká multimediální show o vzniku solných dolů a dva 42 metrů dlouhé sjezdy dřevěnou tratí. Prohlídka končí v obchodě se suvenýry, ale vstupenka vám platí i do muzea nad zemí.
Komu by vláček a dřevěné klouzačky nestačily, ať se z Dürrnbergu vyveze dvousedačkovou lanovkou na horu Zinkenkogel (1312 m). Odtud vede nejdelší salcburská bobová dráha, která měří 2,2 km. Té neodoláte...
Z Abtenau podnikněte výlet na farmu s názvem Schnitzhofhütte anebo do vodního parku Erlebnisbad. V okolí hory Dürrnberg navštivte solné doly, keltskou vesnici a keltské muzeum.
Rady na cestu:
- Do Dürrnbergu se jede pohodlně po dálnici přes Plzeň, Mnichov a Salcburk. Z Prahy je to 480 km, z Brna 540 km. Cesta vám potrvá asi 6 hodin a budete potřebovat rakouskou dálniční známku. Na deset dní stojí asi 250 Kč.
- Vyplatí se koupit si kombinovanou vstupenku na návštěvu solných dolů, keltské vesnice, keltského muzea a jízdy na toboganu. Pro dospělého stojí 24 eur, pro dítě 13,50 eura. Více na www.duerrnberg.at.
- Ochutnávky, kurzy vaření, prohlídka statků, nebo sýrové menu. To vše je možné vyzkoušet od 19. do 28. května při Tennengauském týdnu požitků. Na horské chatě Rottenhofhütte v Annaberg-Lungötz se koná 15. července hostina s ochutnávkou sýrů a při každoročním festivalu sena v Lammertalu 26. srpna budete svědky tvoření uměleckých soch ze sena. O zábavu se postará tradiční lidová hudba a přehlídka krojů.
- Více na www.tennengau.com anebo v češtině na www.austria.info
DALŠÍ TIPY NA CESTOVÁNÍ, ALE I PRO ZDRAVÍ, DOMÁCNOST A SAMOZŘEJMĚ SPOUSTU HER A KŘÍŽOVEK O SKVĚLÉ CENY NAJDETE V ČASOPISE PŘEKVAPENÍ 20/2012.