Dětí jako smetí, ale místa ve školkách obsazená. Že by se vám také vybavila známá otázka „A co děti, mají si kde hrát?“ z dnes již legendární písničky Až, kterou v roce 1979 vydala kapela Katapult? Pro odpověď na ni nemusíte chodit daleko. Stačí obtelefonovat několik školek a zeptat se, zda (popřípadě odkdy) by do jejich školky mohla vaše dcerka nebo synek začít chodit, a máte jasno.
V naprosté většině případů totiž dostanete stejnou a smutnou odpověď: „Je plno, další volná místa bohužel nemáme!“ Očekávat, že by nějakého špunta rodiče odhlásili, a vaše jméno se tak posunulo o několik příček na čekací listině výš, je asi tak pravděpodobné, jako že na poli za vaším městem přistane UFO. Zbývá vám tedy jediná možnost – podobně jako tisíce dalších rodičů v Česku musíte hledat dál a dál a doufat, že tu „jehlu v kupce sena“ nakonec najdete.
JAKO STAVEBNICE
Trend stavět školky jako skládačky z kontejnerů, které do sebe snadno a krásně zapadají, je v naší vlasti zatím v plenkách. Ovšem v zahraničí, především ve Francii, Nizozemsku, Německu, Lucembursku, nyní už i na Slovensku, to je jiná!
Základní typy stavebních buněk
- Zahradní domky – jsou celoročně obyvatelné. Základ tvoří klasické obytné buňky, které se na sebe namontují. Poté se vyrobí jednoduchá střecha a zavede se voda, elektřina, topení či klimatizace.
- Sanitární buňky – do postavených buněk je zavedena elektřina a topení. Skládají se z více „místností“.
- Obytné a kancelářské buňky – se zavedenou elektřinou, plynem a s klimatizací. Je možné smontovat až třípatrové kancelářské sestavy.
- Skladovací kontejnery – jsou pevné, dobře zajištěné. Lze je použít například jako garáže.
- Toi Toi – mobilní WC s větráním najdete ve městech nebo kempech. Hojně se využívají také na stavbách či kulturních a sportovních akcích.
Našim východním sousedům, kteří také mají hluboko do kapsy, se placení přemrštěného školného v soukromých školkách zrovna dvakrát nezamlouvalo, a proto se rozhodli po vzoru západní Evropy začít stavět školky z kontejnerů. Na to, že je to rychlé, levné, efektivní i oku lahodící, přišli už před několika lety Britové, kteří v bývalé přístavní londýnské čtvrti Docklands postavili z vyřazených přepravních kontejnerů dokonce celé městečko.
ČESKO DRŽÍ KROK
Mobilní stavby, které se dají snadno rozebrat a přemístit, podle potřeby zmenšit či „nafouknout“ nebo přestavět na budovu s jiným účelem (například knihovnu, studentskou kolej nebo pečovatelský dům), se pomalu začínají objevovat i u nás.
A jak už to bývá, mají své zastánce i odpůrce. Francouzský architekt Patrick Partouche, který stavbám z buněk fandí, říká, že bydlení v nich je efektivnější, méně nákladné a má před sebou velkou budoucnost. Skeptikové oponují, že životnost kontejnerových staveb je pouze kolem 15 let, a ne vždy splňují všechny bezpečnostní a hygienické předpisy.
Navíc stěny z kontejnerů neizolují příliš dobře teplo, proto je nutné pro celoroční obývání stavbu nadstandardně zateplit, což se promítne i do finančních nákladů na její pořízení. A na kolik vlastně takové bydlení v kontejneru přijde? „Za dva nové kontejnery vyrobené na míru, které vytvoří obytný prostor 2+kk, zaplatíte něco kolem 400 tisíc korun,“ říká Patrik Minařík ze společnosti Pegas Container.
PROSTOR PRO FANTAZII
Pokud si myslíte, že jsou stavby z obytných kontejnerů nudné a nevzhledné, pletete se. Fasádu si můžete vybrat – různé barvy, rozličné motivy a styly..., máte-li dostatek představivosti a tvořivého ducha, můžete si ji i sami navrhnout. A co se interiéru týká, i tady si můžete vyhrát a každou místnost si přizpůsobit zcela k obrazu svému. Záleží pouze na vás, nakolik popustíte uzdu fantazii.