Být, či nebýt veganem?

Zdraví 27. 8. 2016

Poslední dobou stále více lidí dává přednost rostlinné stravě. Vzdát se úplně masa a živočišných produktů lékaři nedoporučují. Na druhou stranu, pokud do svého klasického jídelníčku zařadíte více veganských potravin, tělu tím jedině prospějete. Pokud s myšlenkou stát se veganem či vegetariánem už delší dobu koketujete, dobře své rozhodnutí zvažte. Stejně jako všechny diety i veganství a vegetariánství má své stinné stránky – a není jich málo.

ne-zdrave jidlo
foto:

Nevýhody veganství

Únava: Nedostatek vitaminu B12, jehož zdrojem jsou právě hlavně potraviny živočišného původu, může vést k vyčerpanosti a celkové únavě. Vegani si proto pečlivě musejí hlídat jeho přísun.

Oslabená imunita: Pokud chybí v jídelníčku bílkoviny, hrozí nejen snížená obranyschopnost organismu, ale také se hůře hojí rány a povrchová zranění.

Zvýšené riziko osteoporózy: Jelikož vegani nejedí žádné mléčné výrobky, přijímají výrazně méně vápníku než ostatní. Právě vápník, společně s vitaminem K a D, je ale nezbytný pro udržení zdravých a silných kostí. „Vápník obsahují i jiné potraviny jako třeba ořechy nebo zelenina, ale nejlepší využitelnost vápníku je právě z živočišných zdrojů,“ říká Marieta Baliková.

Plynatost a nadýmání: Rostlinné potraviny jsou obecně hůře stravitelné. Problémy s plynatostí však může vyvolat i nadměrné množství vlákniny.

Riziko anémie: I když rostlinné potraviny obsahují pro tělo důležité minerální látky, jako je železo, vápník nebo zinek, jsou z rostlinných zdrojů hůře vstřebatelné, než když se nacházejí v živočišných produktech. To je důvod, proč jsou vegani více ohroženi chudokrevností, jejímž důsledkem může být menší výkonnost, zvýšená únava a poruchy koncentrace.